Președintele României a decretat STARE DE URGENȚĂ începând cu data de 16 martie 2020.

Dragi CETĂȚENI, în contextul actual al creșterii numărului de cazuri confirmate de infectare cu COVID-19 la nivel național, președintele României a decretat STARE DE URGENȚĂ începând cu data de 16 martie 2020. De îndată ce vom primi directivele/măsurile ce trebuie să le aplicăm/respectăm, vi le vom aduce la cunoștință.

Vă informăm că în comuna Tarna Mare NU avem cazuri confirmate de infectare cu COVID-19 avem însă 6 cazuri de autoizolare la domiciliu. Drept urmare, în scop cu preventiv, vă solicităm să vă deplasați la primărie doar dacă este strict necesar și vă stăm la dispoziție și prin mijloace electronice de corespondență : e-mail: primtarna_sm@yahoo.com, secretartarna@yahoo,com și la numerele de telefon : 0758254950- primar SOBIUS Mariana-Monica, 0758254951-viceprimar LENGHEL Vasile, 0758254952- secretar ANDERCĂU Marcel iar pentru compartimente/numere de fix, vă rugăm accesați următorul link: https://www.comunatarnamare.ro/telefoane-utile/ .

Avem rugămintea sa respectați următoarele recomandari generale privind prevenirea infecției cu COVID-19 (coronavirus):

⭕️Spălați-vă des pe mâini, cu apă și săpun, cel puțin 20 de secunde!

⭕️Evitați contactul cu persoane care suferă de infecții respiratorii!

⭕️Nu vă atingeți ochii, nasul, gura, dacă nu v-ați igienizat mâinile!

⭕️Acoperiți-vă nasul și gura când strănutați sau tușiți!

⭕️Evitați să mergeți cu mijloacele de transport în comun dacă prezentați semne ale unei infecții respiratorii (aveți febră, tușiți, strănutați)!

⭕️Curățați suprafețele cu dezinfectant pe bază de clor sau alcool!

⭕️Folosiți masca de protecție numai dacă sunteți răcit sau sunteți în apropierea persoanelor bolnave!

⭕️Apelați 112, dacă aveți febră, tuse sau dificultăți în respirație și ați călătorit în zone afectate de COVID-19 sau ați intrat în contact cu o persoană suspectată de infecție cu COVID-19!

⭕️Nu luați medicamente antivirale sau antibiotice fără prescripția medicului!

VĂ DORESC SĂNĂTATE MAXIMĂ!

Primar, SOBIUS Mariana-Monica